Чи підпадає під поняття «форс-мажор» запроваджений в Україні карантин?
Так, оскільки перелік обставин, що можуть підпадати під цей термін знаходиться у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні». Проте, даний перелік обставин не є вичерпним, оскільки є орієнтовним.
Чи запровадження карантину є автоматичним підтвердженням факту форс-мажору?
Ні, процедура підтвердження факту обставин непереборної сили (форс-мажору) чітко регламентована Торгово-промисловою палатою України за офіційним порядком, шляхом видачі спеціального сертифікату.
Чи можна не виконувати договір (кредиту, надання послуг, оренди, поставки) на період дії карантину?
Ні, не можна, оскільки за невиконання зобов’язань передбачена відповідальність. Проте, особа може бути звільнена від такої відповідальності, якщо доведе, що порушення сталося внаслідок непереборної сили (форс-мажору).
Що необхідно робити?
- перевірити чи є у Вашому екземплярі договору пункт чи розділ, що стосується форс-мажору. Необхідно уважно прочитати це застереження або звернутися до юристів з метою його практичного застосування. На жаль, на даний пункт рідко звертали увагу до введення карантину, оскільки ця умова договору не була істотною;
- повідомити іншу сторону договору про Вашу неможливість виконання зобов’язань у період карантину;
- розпочати офіційне листування (чи переговори) з іншою стороною правочину щодо можливого врегулювання питання про тимчасову неможливість виконання зобов’язань чи зміну умов договору. Наприклад, йде мова про наступні поступки — «орендні канікули», зменшення розміру орендної плати, призупинення нарахування пені та штрафних санкцій за договором, тощо. Тобто таке листування чи переговори можуть призвести до добровільної зміни умов договорів, які в силу надзвичайної ситуації не можуть бути виконані у строк. У випадку недосягнення взаємовигідних умов таке офіційне листування стане одним із документів для офіційного підтвердження форс-мажору через ТПП.
- здійснювати збір доказів впливу карантину на Ваші зобов’язання (довідки, чеки, рахунки, квитки тощо).
- отримання підтвердження факту обставин непереборної сили від Торгово-промислової палати України за офіційним порядком.
Перелік документів:
- заява про засвідчення форс-мажорних обставин від фізичної особи чи суб’єкту господарювання. Такі заяви можуть розповсюджуватись на будь-які договірні відносини (в т.ч. на зовнішньо-економічні), на податкові зобов’язання, обов’язки за законодавчими та нормативними актами України. Форми таких заяв містяться на офіційному сайті ТПП;
- повідомлення іншої сторони договору про Вашу неможливість виконання зобов’язань у період карантину;
- копія договору;
- копія наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів (розповсюджується тільки на обов’язки за законодавчими та нормативними актами України – наприклад, на період карантину закриття ТРЦ, магазинів, місць загального харчування, припинення нормального функціонування транспортної мережі тощо);
- дані про стан виконання договору (частину виконаних зобов’язань) та частину зобов’язань, які неможливо виконати наразі;
- будь-які докази впливу обставин непереборної сили на стан виконання зобов’язання в цілому (листи служб, повідомлення державних органів чи недержавних організацій, тощо).
Строк розгляду звернення до ТПП до 7 днів (для суб’єкту господарювання), до 21 дня (для фізичних осіб). Є опція термінового (першочергового розгляду) з додатковими офіційними доплатами.
Вартість – тариф можна розрахувати за посиланням на офіційному сайті ТПП — https://ucci.org.ua/tarifi-rakhunok-akti.
Проте, наведемо приклад — засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), якими унеможливлено виконання зобов’язань за договорами, укладеними між резидентами України для фізичних осіб коштує – 5180,40 грн., розгляд такого ж звернення у скорочений строк (терміново) — 10360,80 грн., така ж заява від суб’єктів малого підприємництва – 3330,00 грн.
1 коментар
Дякую за розгорнуте роз’яснення як треба діяти при форс-мажорі. 👍